Cos d'Estournel

 

Navštívit Cos d'Estournel je prostě zážitek.

Tohleto Chateau se prostě nedá přehlédnout. Jednak stojí hned u cesty, takže kdykoli opustíte Pauillac a vydáte se na sever, tak jedete nutně kolem. No a hlavně ta vizáž. Vypadá úplně jinak, než všechna jiná vinařství. Člověk by podezíral majitele s architektem, že se jedná o dobrý marketingový tah - tak snadno se dá pohled na Cos d'Estournel zapamatovat.

 

Chateau-Cos-dEstournel-st-estephe-7deci   

 

Ve skutečnosti to bylo trochu jinak. Louis Gaspard d'Estournel nechal začátkem 19. století postavit tuto usedlost ve stylu, který mu učaroval, když pobýval na Dálném východě. A protože měl tu kliku, že zdědil pozemky na tak výjimečně dobrém místě pro pěstování révy, což byl kopec jménem Cos (cos je v překladu “kamenitý kopec”), nazval svou usedlost Cos d'Estournel.

I současný majitel, pan Michel Reybier, má Louise d'Estournela v úctě. Ten, v bronzovém provedení sedí na lavičce a zapisuje si, jak dílo, se kterým před 200 lety začal, funguje dnes. A musí být spokojen.

 

  Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-Louis-Gaspard-dEstournel             Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-chateau-outside-2

 

Sotva se nám otevře malá brána, projedeme a vsoukáme se autem do volného prostoru na skromném parkovišťátku, jde nás přivítat pan Dominique Arangoïts, technický ředitel. V Cos d'Estournel pracuje už od roku 2004. Nikdo lepší se nám nemohl věnovat.

Vejdeme dovnitř a připadáme si jako v recepci luxusního hotelu v Bangkoku. Majitelé drží styl i v interiéru. Na to, jak je to velký prostor, je tichý a útulný. Má zvláštní atmosféru a cítíme se tady velmi příjemně.

 

Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-interier-m   Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-interier-bottles

Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-interier-tasting-table

Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-interier-bottles-group       Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-Dominique-Arangoïts-2

 

O to více nás překvapí, když Dominique popisuje, že by nám zde v době sklizně jezdily nad hlavami vozíky s hrozny (!) Jsme napůl cesty mezi dopravníkem a nerezovými tanky. Majitel při rekonstrukci respektoval to, za jakým účelem byla tato budova postavena a zachoval tedy i původní způsob dopravy sklizených hroznů.

 

  Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-barrel-room    Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-barrels

 

Po krátké prohlídce technologie začínáme s degustací. 

 

      Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-before-tasting

 

Po zavínění jejich druhým vínem Pagodes de Cos 2015 nás čeká vertikální degustace jejich prvního vína Cos d'Estournel, konkrétně ročníků v pořadí 2015, 2012, 2008 a 2003. Krásně je znát, jak se toto víno s věkem mění. Samozřejmě k lepšímu. :)

 

Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-bottles    Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-white-wine    Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-la-mascaronne

 

Dominique se zeptá, jestli by nás zajímalo i jejich bílé víno. Určitě nejsme proti a za chvíli máme ve skleničkách Cos d'Estournel 2017 blanc. Po pěti červených je to určitě příjemná změna.

A protože pan majitel Michel Reybier vlastní od roku 2020 i vinařství v Provence, které se specializuje hlavně na víno růžové, nenecháváme se dlouho přemlouvat k jeho ochutnání. Konkrétně jde o Chateau La Mascaronne 2021 a je výborné.

 

Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-tasting-3  Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-tasting-2

 

Na tomto místě musím udělat malou vsuvku: to, že nám Dominique (nebo kdokoli v nějakém jiném vinařství), nabízí a otevírá lahve, které by jinak neotevřel, není samo sebou. Samozřejmě, není to otázka peněz. Je to tím, že pozná, že o víně něco víme, rozumíme mu a dokážeme mu dát zpětnou vazbu, která je pro něho, coby technického ředitele přínosná, a tedy důležitá.

 

A protože nás Dominique pozve i do vatroomu, abychom okoštovali jejich bílé přímo z tanků, přesuneme se i se skleničkami do srdce výrobního procesu. Je to výborná zkušenost a jsme za ni vděčni.

 

 Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-vat-room-tasting-2  Cos-dEstournel-st-estephe-7deci-vat-room-tasting  

 

Naši návštěvu končíme těsně před polednem. Vzorků bylo hodně, takže odcházíme v lehce povznesené náladě a řidič, ač se držel při degustaci zpátky, ani nechce uvažovat o tom, kolik by případně nadýchal.

 

Dominique Arangoïts nám připravil vskutku hodnotný zážitek a touto cestou mu ještě jednou děkuji.

 

Zpět do obchodu