Brane-Cantenac

 

Někdy máte štěstí …

 

brane-cantenac-henri-lurton-7deci-chateau    brane-cantenac-henri-lurton-7deci-chateau-main

 

Na návštěvu ikonického Chateau se vždycky těšíte. Akorát nikdy dopředu nevíte, kdo se vás ujme. Může to být zaměstnanec typu “hosteska”, která má o vinařství perfektní znalosti, ale v podstatě se chová jako zaměstnanec. Nebo to může být sklepmistr, popř. technický ředitel, což jsou sice také zaměstnanci, ale ta návštěva je už o něčem jiném. Hosteska si drží odstup a nikdy nevytáhne ze skříně flašku se vzorky en primeur posledního ročníku. Kdežto šéf sklepa vás klidně vezme k tanku a načepuje z něj něco, co je teprve v procesu výroby. Jen tak, pro zajímavost. A taky proto, že v průběhu návštěvy pozná, že o víně a jeho technologii něco víte. Už jenom z toho, na co se ho ptáte. A také podle toho, jakou zpětnou vazbu mu dáváte při tom, když ochutnáte, co vám dá okoštovat.

 

brane-cantenac-henri-lurton-7deci-chateau-visit     brane-cantenac-henri-lurton-7deci-chateau-wineyard

 

Ve vinařství nás přivítaly dvě dámy a po chvilce dorazil i pan sklepmistr. Za chvíli dvě dámy vystřídala třetí. Je mi líto, ale nenapíšu, kdo to byl. Ne že bych nechtěl, ale už si to nepamatuji.

Ano, je to ostuda.

 

brane-cantenac-henri-lurton-7deci-vats  

 

Asi v půlce prohlídky jsem někde v přítmí zahlédl další postavu. Nechci říct, že naši průvodci přímo znervózněli, ale začali se chovat trošku jinak. Postava se držela pořád trochu stranou a nic neříkala. Někoho mi připomínala. Napadlo mě, že by to mohl být pan majitel. A … byl to pan majitel. Pan Henri Lurton osobně. Jaké milé překvapení! Zbytek prohlídky už absolvoval takříkajíc v našem středu. Je skvělé ptát se a hovořit o víně s takovou personou a legendou celého Margaux.

 

brane-cantenac-henri-lurton-7deci-vats-wood   brane-cantenac-henri-lurton-7deci-barrels

 

Nevím, jestli měl Henri Lurton tak dobrou náladu nebo jsme ho něčím zaujali, ale rozhodl se, že se nám bude věnovat už jen on. Zaměstnance poslal po svých a degustace už byla výlučně v jeho režii. Na programu byly dvě vína: jejich druhé - Baron de Brane a poté Brane-Cantenac 2019. Nadchly nás.


chateau-brane-cantenac-henri-lurton-7deci-tasting

 

Vína byla úžasná (hlavně jejich první), Henri byl skvělý a zážitek jedinečný. Prostě - povedená návštěva.

 

Někdy máte prostě štěstí …

 

 

Zpět do obchodu