Vzhůru do Bordeaux !

 

Zajeďte si tam. Domluvte se s kamarády a vyrazte. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát.

 

Cestu si dokážete zajistit sami, bez cestovky, opravdu to není nic složitého - kupte si letenku, domluvte si ubytování a půjčení auta.

To je vše, co potřebujete.

Samozřejmě, můžete jet s nějakou cestovkou. Ale to je podle mě úplně zbytečné a také omezující. Cestovka má své podmínky, většinou si nemůžete vybrat kam pojedete, protože program je daný, spíte někde, kde vám to nemusí vyhovovat … atd., atd.

Ale když si za vínem vyrazíte sami či s přáteli, nemusíte se na nic ohlížet. Určíte si sami termín cesty, vyberete si ubytování s komfortem a cenou, která vám vyhovuje. Na místě samém se sami rozhodnete, která chateaux navštívíte, a také kde a kdy se zastavíte na jídlo. Je to daleko větší volnost, zábava a do jisté míry i dobrodružství.

Nevím kolik stojí týdenní zájezd po vinařstvích v Bordeaux u cestovky, ale mě a mé přátele to vyjde na cca 15 tisíc Kč bez jídla. V ceně jsou letenky, ubytování s velmi slušným komfortem a pronájem auta. Tak jako jinde ve světě jsou ceny mimo letní sezónu nižší.

Levně se ve Francii najíst není žádný větší problém. Pro čerstvé croissanty si ráno skočíte do pekárny, oběd pořešíte ve food trucku (v každém druhém chateau, pokud mají akci “otevřené dveře”) nebo si zajdete do některé z místních restaurací či jídelen, kde vaří bezvadně a obědové menu mají kolem 15€ (doporučuji tyto). A na večeři si někam zajdete nebo něco ukuchtíte v ubytku. Suroviny koupíte v marketu za české ceny. Výběr je mnohem větší než u nás, o kvalitě nemluvě. Krásný večer s večeří si můžete užít i při grilování s dobrou lahví vína! Prakticky každé ubytování (kromě hotelu) má gril k dispozici.

Cesta do Bordeaux není nijak zvlášť drahá. Většinou létáme Ryanairem, který má s Bordeaux přímé spojení z Krakova nebo z Prahy. Pokud vám nevyhovují dny nebo časy, dá se letět s Air France s přestupem v Paříži na letišti CDG. Air France létá z Prahy a z Vídně každý den, letenky jsou však podstatně dražší. Třetí možnost je letět do Paříže letadlem, pak přesednout na TGV a za dvě hodiny jste v Bordeaux.

Říká se, že francouzi nemluví anglicky. Bejvávalo. V drtivé většině vinařství se anglicky bez problémů domluvíte. Výjimky se občas najdou - v menších rodinných vinařstvích, kde hospodaří starší generace majitelů. Ale i to se dá zvládnout. Vinaři jsou milí a vstřícní, takže kde je vůle tam se domluvíte a pokoštujete i bez znalosti jazyka. :)



Jak si to zorganizovat na místě samém

Pokud se na cestu po vinařstvích v okolí Bordeaux chystáte poprvé, je nejjednodušší vybrat si jednu z víkendových akcí, podobných těm, kterým na Moravě říkáme “otevřené sklepy”. Jejich seznam naleznete zde.

Prakticky každá apelace (vinařský region) v okolí Bordeaux pořádá jednou ročně akci zvanou “Portes Ouvertes” neboli otevřené dveře. Do této se přihlásí zpravidla desítky Chateaux v dané apelaci. Tyto pak v sobotu a (většina i) v neděli, zpravidla od 10 do 18 hodin, otevřou své dveře a kdokoli, kdo má zájem, se může zastavit a jejich víno ochutnat.

Součástí akce jsou komentované prohlídky vinařství (i v angličtině), v některých chateau vaří jídlo nebo mají food truck, také doprovodné programy od hudební produkce až po výstavu veteránů nejsou výjimkou. 

Tyto víkendovky mají dvě podstatné výhody:

1, nemusíte si návštěvy domlouvat předem, nemusíte být nikde na čas. Prostě zajedete si tam kam se vám zrovna zachce 

2, za košt se neplatí, všude je zdarma.

Samozřejmě je možné domluvit si návštěvu vašich oblíbených Chateaux i mimo dny otevřených dveří. Nemálo z nich nabízí na svých webových stránkách dokonce několik možností, jak prohlídku a ochutnávku pojmout. Počítejte ale s tím, že všechny tyto návštěvy jsou placené.

Pokud jde o řízení vozu a střízlivost, pak vězte, že člověk, který se obětuje sednout k volantu, nemusí úplně abstinovat. Jednak je ve Francii při řízení povoleno mít v krvi 0,5 ‰ alkoholu a druhak se při koštech v jednotlivých Chateaux moc neopijete. Do skleniček se nalévá totiž jen trochu, maximálně čtvrt deci od každého vína. Počet vín ke koštování je různý, může to být jen jedno, ale zažil jsem i více než dvanáct vzorků vín. :-)

Také chvíli trvá, než absolvujete prohlídku, projdete si krásně upravenou zahradu nebo něco dobrého sníte. Takže pokud se řidič alespoň trochu hlídá, je poměrně sřízlivý. :-)

Z vlastní zkušenosti musím říct, že jsem absolvoval desítky dnů, kdy jsme jezdili od chateau k chateau a policejní kontrolu jsme nepotkali. Čímž nechci v žádném případě nikoho navádět k tomu, aby nerespektoval oněch 0,5 ‰ v krvi. A taky doufám, že jsem si to teď nezakřiknul. :)

 

Shrnuto a podtrženo, doporučuji tento postup:

1, podívejte se, odkud a kdy létá do Bordeaux letecký spoj

2, vyberte si víkendovou akci, případně si dopředu domluvte návštěvu jednotlivých vinařství

3, domluvte si ubytování

4, zarezervujte si na letišti auto k pronájmu

5, můžete se začít těšit :)

 

 

Zpět do obchodu