Cena/výkon - wippix

 

Stalo se při naší návštěvě Burgundska.

Popíjeli jsme u jednoho vinaře jeho víno (mmch. bylo výborné) a přišla řeč na Romanée Conti. Zeptali jsme se ho, jestli ho někdy pil. Vinař na to: “Ano, jednou jsem měl tu možnost. Romanée Conti je mnohem lepší víno než to moje. Ale je 100 krát tak dražší. A nemám pocit, že by bylo 100 krát tak lepší ...”

Vyjádřil tak naprosto přesně to, o čem píši níže. Totiž, že často platíte jen za značku, za image.Od první chvíle, kdy jsem se začal s víny z Bordeaux seznamovat mi přišlo, že jsou nějaká drahá. Tím větší bylo mé zklamání, když jsem do nich investoval nemalé peníze a kvalita tomu neodpovídala. Později jsem zjistil, že v Bordeaux je to jako všude - máte vinařství, která prodávají podprůměrná vína (levná i dražší), ale jsou i taková, většinou ne tak známá, která prodávají vína výborná a navíc za rozumné ceny.

Jenže kde se dostanu k nějakému vodítku, které mi řekne, že tohle je zrovna ta flaška (to vinařství), která(é) stojí za to? Já (stejně jako každý druhý) potřebuji, aby když do nějaké flašky investuji nějakou částku, tak abych za ni získal maximální kvalitu.

Ideální by bylo, kdybych měl možnost to někde na webu zjistit. Vědět, po jakých flaškách se mám dívat když chci za své peníze získat maximální kvalitu. Jinými slovy: vidět někde seznam lahví,  které mají nejlepší poměr cena/výkon.

Nic takového jsem nikde nenašel. Najdete jen bodové hodnocení různých, více či méně známých autorit, které se ve světě vína pohybují. A i to se dost často liší, neboť je to subjektivní záležitost.

Hodně dlouho jsem si lámal hlavu, jak by se to dalo udělat - mít nějaký index, který by vyjádřil výhodnost koupě té které lahve. Ten způsob nakonec vymyslel můj syn. Číselnou hodnotu, neboli index jsem nazval wippix (wine price/performance index) a veškeré podrobnosti k němu najdete na stránkách www.wippix.com .

 

Zde k němu uvedu jen dvě stručné věci:

- wippix vyjadřuje kolik lahví stejné kvality (se stejným bodovým hodnocením) si můžete koupit v porovnání s průměrnou cenou stejně bodově hodnocených lahví.

Příklad: pokud lahev Couhins 2018 má wippix 3,64 znamená to, že průměrná cena stejně hodnocené lahve (94 bodů) je 3,64 krát vyšší.

Neboli: za stejnou cenu, kolik průměrně stojí jedna lahev s hodnocením 94, získáte 3,64 lahví Couhins 2018.

A ještě jinak: jestliže Couhins 2018 stojí 29€, tak ostatní lahve se stejným hodnocením stojí v průměru 105,69€, tedy 3,64 krát více

 

je nutné zdůraznit, že wippix je především metodou výpočtu, kterou může používat v podstatě kdokoli (po bezplatné registraci zde). V žádném případě to tedy neznamená, že když na stránkách wippix.com, nebo kdekoli jinde uvidíte nějakou tabulku s pořadím vín dle wippix, tak že je to ta jediná správná.

A to logicky ze tří důvodů:

1, cena, za kterou se daná lahev prodává, je u každého prodejce jiná

2, hodnocení toho kterého vína je subjektivní záležitost, a proto se vždy bude lišit

3, koš hodnocených vín, ze kterých se počítají koeficienty pro stejně hodnocená vína, má každý různě velký.

Nutně tedy musí dojít k tomu, že každý, kdo si takovou tabulku vytvoří, dojde k trochu jiným číslům (indexům). Není proto možné, aby existovaly dvě stejné tabulky.

 

Z výše uvedeného vyplývá, že wippix má vždy jen orientační charakter.

 

Pokud jde o data z wippix.com, tak koš hodnocených vín ma bezmála 2.500 lahví. Musím říct, že to byla neskutečná “drbačka” a zabralo mi to hromadu času. Kdo nevěří, ať to zkusí. :)

Zpět do obchodu