Pédesclaux

 

Musím se přiznat, že od tohoto chateau jsem nic moc nečekal. Opak byl pravdou …

 

chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-com

 

Přijedete před masivní železnou bránu. Zazvoníte, představíte se a po pár vteřinách se těch několik tun kovu začne šinout ke straně. Cesta je volná a máte pocit, že vám bylo dovoleno vjet na území dobře utajené vojenské základny.

Z parkoviště projdete kouskem vinohradu a za chvíli jste v recepci. Milá slečna vás usadí do stylového salonku. Venku je skoro 40 ve stínu, takže víc než artové vybavení oceníte klimatizaci srážející teplotu na úroveň, při které fungují alespoň životně důležité orgány.

 

chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-office-2     chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-office

 

Vždycky je fajn, když se vás ujme odborník na slovo vzatý. A mladá sklepmistryně Audrey Ricordi je přesně tou osobou. V této funkci je od roku 2019. Před ní tuto pozici zastával Jérôme Juhé, kterému několik let asistovala.

 

chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-outside     chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-Audrey-Ricordi

 

Audrey se s chutí ujala role průvodce. Nejdříve stručné seznámení s polohou vinic a jejich půdními podmínkami. Hned poté, v řadách nerezových tanků, si všimnete tří věcí: množství světla, čistoty a něčeho, co sem vůbec nepatří. Uprostřed vat roomu stojí prosklený objekt, vzdáleně připomínající něco jako výtah. Otázka pro Audrey je nasnadě.

To něco, je opravdu výtah !

 

chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-lift

 

Ovšem v Château Pédesclaux to není jen výtah. VÝTAH je v Pédesclaux doslova zhmotnění jejich filozofie. A filozofie zní: žádná čerpadla.

Veškerá doprava moštu nebo vína samotného se děje samospádem. A k tomu, aby tekutinu dostali nahoru potřebují právě speciální výtahy se zabudovanými nerez nádobami. Od výtahů pak vedou trubky všude tam, kam je třeba. Nádhera!

Fakt je, že to všechno stálo hromadu peněz. Ale co jsou peníze proti přesvědčení … :)

 

chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-bottles    chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-barrels

 

Na košt nás Audrey vzala do své ředitelny a laboratoře v jednom. První vzorek byl zároveň jejím prvním vínem v tomto chateau, pod které se podepsala jako hlavní sklepmistr. Byl to Fleur de Pédesclaux 2019 (Merlot 67%, Cabernet sauvignon 27%, Petit verdot 6%. Zrání 12 měsíců, 30% nových sudů). Výsledek nás mile překvapil. Ovocné, harmonické s dlouhou dochutí. Na druhé víno, krásná práce.

Ale tady nás Audrey opravila. Fleur de Pédesclaux nepovažuje za druhé víno. Staví ho na stejnou úroveň jako “první” víno Château Pédesclaux. Jediný rozdíl mezi nimi je ten, že Fleur de Pédesclaux má převahu merlotu.

Okoštujeme tedy druhý vzorek, Château Pédesclaux 2010. (Cabernet sauvignon 55%, Merlot 40%, Cabernet franc 5%. Zrání 14 měsíců, 60% nových sudů). Je výborné. Devět let zrání navíc je jistě znát. A větší převaha Cabernet Sauvignonu také.

 

chateau-pedesclaux-pauillac-bordeaux-7deci-Audrey-Ricordi-tasting            

 

Nebyli bychom to my, aby nepadla otázka na En Primeur 2021. Pro Audrey to nebyl žádný problém, sáhla do skříňky a za chvíli jsme měli Château Pédesclaux 2021 ve skleničkách (Cabernet sauvignon 64%, Merlot 27%, Cabernet franc 6%, Petit verdot 3%). Výsledek? I přes to, že ročník 2021 není považován za tak špičkový jako ty tři ročníky před ním, určitě se je na co těšit.

 

Závěrem: příjemné překvapení a “bezčerpadlová” filozofie, kterou jinde v Bordeaux (snad kromě Cos d'Estournel) nenajdete. Nutno podotknout, že tuto svou filozofii berou velmi vážně. Pokud by někomu z lidí z provozu nebyla vlastní, tak se s ním Audrey velmi rychle rozloučí.

 

 

chateau-pedesclaux-2010-pauillac-7deci-tasting

 

 

 

Zpět do obchodu