Angelus

Angelus - jedna z ikon Saint Emilionu. Kdo z milovníků vína by neznal toto “Zvonkové království” … Navštívili jsme ho na konci dubna 2018.

Uvítá nás sympatická Anna Tkachenko-Marie, ale místo toho, abychom se posunuli dovnitř, vede nás Anička opačným směrem - ven až skoro k silnici. Asi se nám chce pochlubit tím množstvím zvonů a zvonků různé velikosti nahoře nad vchodem. Na záhadné krabičce, kterou už od začátku drží v ruce mačká tlačítko. Zvonky se rozezní a … je to česká hymna …? Otočím se k Aničce s tázavým pohledem. Ta s úsměvem zamrká a kývne. Jaké milé přivítání! :-)

 

chateau-angelus-building-bells-7deci

 

Po vzdání pocty hostům a jejich státu, nám Anička vypráví o historii tohoto Chateau. A také o tom, proč má v logu právě zvon:

Před staletími bývalo zvykem, že ráno, v poledne a večer se lidé na chvíli zastavili ve své práci, aby modlitbou vzdali chválu Bohu (jak inspirující v dnešní uspěchané době). Této krátké pobožnosti se říkalo Angelus. Čas k zastavení určovalo odbíjení zvonů třech kostelů, které v Saint-Emilionu a jeho okolí stály. A jelikož toto vinařství leží právě v tom zvláštním místě, kde je slyšet bití všech tří kostelních zvonů nejlépe, stal se zvon jejich symbolem.

 

chateau-angelus-outside-7deci  chateau-angelus-st-emilion-outside-7deci

 

Uvnitř, ve velké hale, jsou nám na fotkách představeni majitelé, rodina Boüard de Laforest. Château Angelus vlastní už po několik generací, momentálně jej řídí Stéphanie de Boüard-Rivoal.

 

chateau-angelus-Stéphanie-de-Boüard-Rivoal-7deci   chateau-angelus-map-7deci

 

Hned vedle na stěně je mapa s viničními tratěmi Chateau Angelus a přilehlým okolím.

 

Ještě se krátce zastavíme u modelu celého vinařství a dozvíme se, že rodina majitelů zde bydlí a kvůli soukromí si pro sebe vyhradili celé východní křídlo včetně kusu zahrady.

 

chateau-angelus-model-7deci

chateau-angelus-vats-7deci  chateau-angelus-barrel-room-7deci

 

Pak už následuje prohlídka technologie a sklepa. Detailními technickými daty vás nebudu unavovat.

Nakonec přecházíme přes “dvoreček” do místnosti v patře, která je určena pro degustace. Začneme ochutnávkou Château Bellevue (Saint-Emilion Grand Cru Classé), které je rovněž v majetku rodiny Boüard de Laforest. Je to moc prima víno a zážitek se stupňuje poté, co nám je nalito Château Angelus 2011 (Premier Grand Cru Classé "A"). Je - jak jinak, než výborné. Popíjíme, ptáme se, bavíme se, nikam nespěcháme. Jsou to příjemné chvíle …


chateau-angelus-backyard-7deci   chateau-angelus-tasting-Anna-Tkachenko-Marie-7deci

chateau-angelus-tasting-7deci

 

Co říci závěrem? Byla to vydařená návštěva. Nesla se v pohodovém duchu a vše bylo nakonec podtrženo excelentním vínem. Víc takových zkušeností! :-)

Zpět do obchodu