Sauternes

 

Pravá vesnická slavnost, jejímž vrcholem je ochutnávka tohoto okouzlujícího sladkého vína... Chtěli byste přijít? Tak si přijďte užít krásný červnový den, s rodinou nebo přáteli. Můžete se od všeho odpoutat a ochutnat skvělé víno!

Představte si... krásnou sobotu, oblečeni v bílé a žluté (což je "dress code") na pěkném stinném náměstí, za zvuku kapely, která svou hudbou oživuje dobromyslný dav, si vychutnáváte jednu z kulinářských nabídek přítomných food-trucků. Děti si užijí hry, které jsou jim k dispozici, stejně jako jízdu v kočáře taženém koňmi nebo prohlídku vinic na elektrických terénních koloběžkách, vyzkoušíte si své enologické dovednosti a znalosti při workshopech pro dospělé a především...

Díky "degustačnímu pasu" za 8 € můžete objevit nebo znovu objevit rozmanitost vůní tohoto komplexního a mnohotvárného vína při ochutnávce vín 20 přítomných vinařů.

Na této cestě za zlatem Sauternes vás provedou různá vinařství, od rodinného sídla o rozloze 5 hektarů až po Grand Cru Classé. Vášeň je na všech úrovních!

A aby byl tento den nezapomenutelný, za soumraku vaši eskapádu skvěle a hlučně zakončí ohňostroj.

Sraz v 11 hodin v Sauternes na náměstí před Maison du Sauternes, které bude po rekonstrukci také slavnostně otevřeno. Nové prostředí, které přivítá všechny milovníky vína a/nebo turisty po celý rok. 

 

Tak těmito slovy nás lákalo Sauternes k návštěvě v roce 2022. Když jsme tam v úmorném horku dne 18. června dorazili, nebylo na náměstí ani živáčka. Akce byla zrušena. Neměli jsme to pořadatelům za zlé, protože dělat venkovní akci, když je 42°C ve stínu, by nebylo příliš rozumné. S povděkem jsme zapadli do klimatizovaného obchůdku místních vinařů "La Maison du Vigneron", kde naštěstí nikdo nebyl a paní šéfka se mohla věnovat jen nám. Zatímco milá paní vytahovala z ledničky jednu flašku za druhou a dávala nám koštovat, poslouchali jsme zaujatě její výklad o tom, jak se sladké víno ze Sauternes pěstuje, sklízí a vyrábí. Věděla o tom všechno, protože sama je z rodiny, která jedno takové vinařství vlastní. Po příjemně strávené hodince jsme paní udělali slušnou tržbu a odkvačili zpět na základnu.

 

Seznam Châteaux, která se měla akce zúčastnit (Sauternes Fête le Vin 2022):

Château La Tour Blanche, Premier Cru Classé 1855
Château Doisy-Daëne, Second Cru Classé 1855
Clos Haut Peyraguey, Premier Cru Classé 1855
Château Gravas
Château Liot
Domaine de Carbonnieu
Château Quincarnon
Château Haut-Bergeron
Château Caillou, Second Cru Classé 1855
Château Villefranche
Château d'Arche, First Growth Classified 1855
Chateau Lamothe-Guignard, Second Cru Classé 1855
Château Filhot, First Growth Classified 1855
Chateau Guiraud, Premier Cru Classé 1855
Château La Clotte Cazalis
Chateau Lafaurie-Peyraguey, Premier Cru Classé 1855
Chateau Lamourette
Chateau Sigalas Rabaud, Premier Cru Classé 1855
Château de Myrat, Second Cru Classé 1855
Château Lafon

 

 

Sauternes-2022

 

Mapa většiny vinařství v apelaci Sauternes a Barsac (kliknutím na ni ji zobrazíte v plné velikosti):

Sauternes-barsac-wine-map-m

 Tištěnou verzi této mapy lze koupit na Amazonu.

 

Zpět do obchodu